Zašto je Tadić pomilovao Lauševića
Nadležni sud i Ministarstvo pravde Srbije dali pozitivno mišljenje da se molba za pomilovanje uvaži
Predsednik Srbije Boris Tadić pomilovao je glumca Žarka Lauševića, koji je više puta osuđivan zbog prekoračenja nužne odbrane u obračunu u kojem su stradala dvojica mladića, a jedan ranjen, 1993. godine u podgoričkom kafiću „Epl”. Tadić je potpisao odluku o pomilovanju glumca, kojom se oslobađa daljeg izdržavanja kazne zatvora.
„Komisija za pomilovanje predložila je predsedniku Republike Srbije da se molba za pomilovanje uvaži i osuđeni Žarko Laušević oslobodi daljeg izdržavanja kazne zatvora jer ranije nije osuđivan, kao i da je od izvršenja dela prošlo 18 godina, da je na slobodi duže vreme, tokom kojeg nije vršio krivična dela. Krivično delo za koje se tereti nije izvršio umišljajno, već prekoračivši granice nužne odbrane u stanju emocionalne uzbuđenosti izazvane napadom na njega i njegovog brata Branimira Lauševića, kome je tom prilikom bio ugrožen život. U zatvoru je bio gotovo pet godina i tokom izdržavanja kazne u KPZ Požarevac – Zabela dobro se vladao i ponašao. Lošeg je zdravstvenog stanja i prema njemu se svrha kažnjavanja može postići i blažom kaznom”, navedeno je u saopštenju koje je izdala pres-služba predsednika.
Nadležni sud i Ministarstvo pravde Srbije dali su pozitivno mišljenje da se molba za pomilovanje Žarka Lauševića uvaži, dodaje se u saopštenju.
Goran Ilić, profesor krivično-procesnog prava na Pravnom fakultetu u Beogradu objašnjava za „Politiku” proceduru koja je prethodila odluci predsednika da pomiluje poznatog glumca.
„Kada je reč o pomilovanju koje je predsednik Srbije dao Žarku Lauševiću, moramo da imamo u vidu da je reč o presudi koja je doneta u vreme kada su Srbija i Crna Gora bile deo jedinstvene države, da je po prvoj presudi koja je doneta u ovom slučaju Laušević izdržavao kaznu u Požarevcu, kao i da je posle toga Savezni sud, koji je bio najviši sud i za Srbiju i za Crnu Goru, ukinuo tu presudu i vratio je na ponovno odlučivanje sudu u Crnoj Gori. Takođe, treba uzeti u obzir da je taj sud doneo presuda koja je bila identična vremenu koje je Laušević proveo u pritvoru, a kasnije u zatvoru”, objasnio je Ilić.
Laušević je, objašnjava profesor, najveći deo te prvobitne kazne proveo u srpskom zatvoru, koja je u to vreme sa Crnom Gorom činila jedinstvenu državu koja je imala zakone koji su važili i u Srbiji i u Crnoj Gori. To je i bio osnov da se predsednik Tadić aktom pomilovanja odredi u ovakvoj situaciji.
„Na državnim organima Crne Gore, koja je sada suverena država, je da zauzme stav i odluči kako će u ovom slučaju postupati. Sama činjenica da oni do sada, koliko mi je poznato, nisu izdali poternicu za Lauševićem, možda nagoveštava kakav će njihov stav biti”, navodi profesor.
Advokat Boža Prelević smatra da je presudom crnogorskog pravosuđa, Žarku Lauševiću naneta velika nepravda.
„Onako kako je Crna Gora presudila je apsolutna nepravda, apsolutno nezakonito doneta odluka. U odnosu na vlast u Crnoj Gori, koja je insistirala da on bude osuđen, to neće biti dobro primljeno. Mislim da je potez Borisa Tadića human, a pre svega pravedan. Oni koji budu protiv ovakve odluke reći će da Srbija to nije mogla da uradi, da je to mešanje u unutrašnje stvari Crne Gore. Kada bi Laušević sa ovom presudom otišao u Strazbur, verujem da bi ovaj sud doneo presudu da su u ovom slučaju narušena osnovna ljudska prava, a to je pravo na pošteno i fer suđenje – kazao je Prelević za naš list.
Ana Radusinović, portparol Ministarstva pravde Crne Gore, nije želela da komentariše potez srpskog predsednika.
„Ministarstvo pravde Crne Gore je ranije zauzelo stav da ne komentariše presude i odluke institucija i državnih organa drugih država. Naš stav ostaje isti i kada je slučaj Laušević u pitanju”, rekla je ona.
Miroslava Derikonjić
----------------------------------------
Tadić za sedam godina pomilovao 190 osuđenih
BEOGRAD – Prema Zakonu o pomilovanju i Zakonu o nadležnostima predsednika Srbije, predsednik države je jedino lice nadležno da, pod detaljno navedenim uslovima, izriče pomilovanja pravosnažno osuđenim osobama.
Predsednik Srbije Boris Tadić dao je od 2004. godine ukupno 190 pomilovanja osuđenima za krivična dela, rečeno je danas Tanjugu u predsedništvu Srbije.
Javnost je danas obaveštena da se među pomilovanima našao i glumac Žarko Laušević, koji je time oslobođen daljeg izdržavanja kazne zatvora.
Za taj čin, koji je regulisan Zakonom o pomilovanju, nadležan je samo predsednik republike Srbije, po prethodno pribavljenom mišljenju Ministarstva pravde i nadležnog suda.
Molbu za pomilovanje nadležnom sudu podnosi osuđeni, a mogu je podneti i njegov zakonski zastupnik, bračni drug, brat, sestra, usvojilac, usvojenik, hranilac ili staralac osuđenog lica, dok je po službenoj dužnosti može podneti i ministarstvo pravde, ali tek po pravosnažnosti presude.
Sud molbu dostavlja Ministarstvu pravde Republike Srbije zajedno sa svojim mišljenjem o opravdanosti molbe.
Ako se podnosilac molbe pozvao na izvesne činjenice ili okolnosti koje mogu biti od uticaja na odlučivanje, sud će pre dostavljanja molbe izvršiti njihovu proveru i izveštaj o tome zajedno s molbom dostaviti Ministarstvu pravde.
Ministarstvo pravde može da zatraži od državnih organa podatke potrebne za odluku po molbi.
Kad razmotri i oceni navode u molbi ministar pravde dostavlja molbu, zajedno sa svim spisima i svojim mišljenjem predsedniku Republike Srbije.
Laušević, koji je posle više izrečenih presuda koje su ukidane pred Vrhovnim sudom Crne Gore, 2001. godine pravosnažno osuđen na maksimalnu kaznu zatvora od 13 godina, zbog prekoračenja nužne odbrane u obračunu, u kome su 1994. godine stradala dva mladića, a jedan ranjen.
Incident se dogodio u podgoričkom kafiću „Epl” 31. jula 1993. godine.
U pritvoru je, do izricanja prvostepene presude, proveo četiri i po godine, pa mu je, prema važećoj presudi, ostalo da odsluži još osam i po godina.
Laušević je ubio Dragora Pejovića (20) i Radovana Vučinića (19) i ranio Andriju Kažića, a U uobračunu je njegov brat Branimir ispalio jedan metak, koji nikoga nije pogodio.
Republički tužilac je svojevremeno odložio izvršenje zatvorske kazne a za Lauševićem je istovremeno povučena poternica koja je za njima bila raspisana.
Laušićeva autobiografija „Godina prođe, dan nikada” prodata je ovih dana u Srbiji u više stotina hiljada primeraka.
------------------------------------
Homen: Laušević faktički odslužio prosečnu kaznu
BEOGRAD – Ministarstvo pravde dalo je pozitivno mišljenje Komisiji za pomilovanje i predsedniku Republike da se pomiluje Žarko Laušević, jer je on faktički u pritvoru već izdržao prosečnu zatvorsku kaznu za prekoračenje nužne odbrane, izjavio je danas Tanjugu državni sekretar Slobodan Homen.
„Uradili smo analizu sankcija, odnosno kazni koje se izriču za prekoračenje nužne odbrane i ustanovili da čak ni jedan slučaj nije zabeležen da je izrečena kazna preko pet godina zatvora. S obzirom na to da je Laušević već proveo u pritvoru punih pet godina, on bi, da je osuđen onako kako se prosečno izriču sankcije, već odslužio kaznu”, objasnio je Homen.
To je, prema rečima Homena, bio osnovni motiv kojim se Ministarstvo rukovodilo da da preporuku za pomilovanje.
„Smatramo da je sankcija koja mu je bila namenjena, faktički, već i sprovedena i da je on odslužio zatvorsku kaznu i da u tom smislu, ceneći generalno kaznenu politiku, zaista ima mesta da se Žarko Laušević pomiluje i u tom smislu smo dali i pozitivno mišljenje”, naglasio je Homen.
------------------------------------
Lauševićeve kolege pozdravile odluku o pomilovanju
Kolege i prijatelji glumca Žarka Lauševića pozdravili su danas odluku predsednika Srbije Borisa Tadića o pomilovanju Lauševića, ocenivši da je ona došla u pravo vreme.
Reditelj Darko Bajić ocenio je da je odluka došla u pravo vreme i da će doprineti rešavanju situacije u kojoj se Laušević nalazi već 18 godina.
Ova odluka, kao i knjiga koju je Laušević napisao, korak su ka tome da se posle 18 godina reši ovaj slučaj, a nadam se da će odluka predsednika Tadića podstaći i sudstvo u Crnoj Gori da reši ovo pitanje, rekao je Bajić Tanjugu.
Lauševićev kolega, glumac Branislav Lečić slaže da je odluka o pomilovanju došla u pravo vreme.
Ova tragedija dugo traje. Mislim da je svima jasno da je reč o nesrećnom slučaju i da je to što se desilo strašno ne samo za Lauševića koji je na robiji ceo život već i za te mlade ljude, rekao je Lečić.
Mislim da je to doba odluka koja će i njemu i njegovoj porodici i svima koji su učestvovali dati šansu da podvuku crtu, dodao je Lečić.
Sa njima se slaže i Gordan Kičić koji je kratko ocenio da je odluka o pomilovanju sjajna vest.
Tanjug
objavljeno: 30.12.2011.
Nema komentara:
Objavi komentar